Wybierz poniżej swój dom kultury

Hałcnów
Kamienica
Komorowice
Klub Nauczyciela
Kubiszówka
Lipnik
Mikra
Olszówka
BB.Północ
Stare Bielsko
Wapienica
Włókniarz
Galeria B&B

WYDARZENIA


Miejski Dom Kultury

BESKID W LE PUY-EN-VELAY

 

Zespół Pieśni i Tańca BESKID z Domu Kultury Włókniarzy od 19 do 24 lipca przebywał we Francji, gdzie wziął udział w ważnym festiwalu folklorystycznym…

 

W pięćdziesiątej ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Interfolk”, który odbył się w urokliwym francuskim mieście Le Puy-en-Velay, wystąpiły zespoły ludowe z kilku krajów: Chile, (galicyjskiej części) Hiszpanii, Madagaskaru, Słowenii, Tahiti (terytorium zamorskie Francji, wchodzące w skład tzn. Polinezji Francuskiej), Francji i Polski.

Tancerze ZPiT BESKID oraz muzycy z towarzyszącej im Góralskiej Kapeli Beskid mieli wiele sposobności, żeby zaprezentować swoje umiejętności – w niektórych dniach koncertowali nawet po trzy razy, zarówno na wolnym powietrzu, jak i w przestrzeniach zamkniętych. Dzięki licznym animacjom na ulicach miejscowości goszczących Beskid (w samym Le Puy-en-Velay i w mniejszych, rozlokowanych po sąsiedzku) spotkania z odbiorcami przybierały bardzo ciekawe oblicze, kiedy widzowie zostawali wciągani do wspólnej zabawy. Zespół prezentował się w repertuarze opartym przede wszystkim na regionie beskidzkim, z uwzględnieniem Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Sądeckiego, jak i o tańce narodowe oraz ludowe z okolic Łowicza i Lublina, ze scenkami choreograficznymi i groteskami tanecznymi pt. „Polka na Kleparzu”, „Umarł Maciek”, „Rydz”, „Spotkanie”, „Dwa Michały”.

ZPiT BESKID został wyróżniony spośród innych zespołów – wraz z formacją z Chile – zaproszeniem do udziału w galowym koncercie w Teatrze Le Puy-en-Velay, wieńczącym Festiwal. Do kraju wrócił z wieloma słowami uznania i ogromnymi gratulacjami. Podkreślano bogactwo programu artystycznego oraz wysoki poziom prezentacji i piękno kostiumów. Zwracano uwagę na naturalność tancerzy i muzyków, czyli autentyczną radość z tańczenia, śpiewania i muzykowania, którą nasi artyści dzielili się z odbiorcami.


Miejski Dom Kultury
Drukuj
02.08. - 30.08.2022

-

MIEJSKI DOM KULTURY

ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała

(+48) 33 812 56 92, 812 53 13

mdk@mdk.bielsko.pl

Polecamy także

Piszą o NAS - Kulturalny rok w placówkach MDK
23.07.2019
MDK W SIECI
ZOBACZ TAKŻE

Zmień wielkość czcionki

A+
A-

Zmień kontrast


Wyczyść czcionkę

Wyczyść ustawienia

Deklaracja dostępności
Kontakt