Dom Kultury im. Jacka Lecha

"ZBÓJNICY KLIMCZOKA" - PROJEKCJA FILMU

27 marca o godz. 16.00 w Mikrze odbędzie się projekcja filmu inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Mikuszowicach Krakowskich i gminie Wilkowice.

Wstęp wolny! Prosimy o zapisy.

"Zbójników Klimczoka opracował, jako reżyser i scenograf, Krzysztof Kufel - prezes Stowarzyszenia Zbójników Beskidnicy.

Obsadę aktorską stanowili członkowie Stowarzyszenia  Zbójników Beskidnicy  oraz osoby zaprzyjaźnione (...).

Film posiada wiele wątków: historyczny, miłosny, kultury dawnych Słowian oraz zbójników i górali. "Zbójnicy Klimczoka" to historia oparta na prawdziwych postaciach i wydarzeniach z okresu najazdu armii szwedzkiej na Polskę w 1656 r. (…)

Celem produkcji jest upamiętnienie heroizmu osób oraz czynów związanych z wydarzeniami tego czasu, jak również kultywowanie pamięci o regionalnych tradycjach i obrzędach.

Tytuł „Zbójnicy Klimczoka” nawiązuje do grupy zbójników działających w XVII w. na śląsko-żywieckim pograniczu pod zwierzchnictwem Jana Klimczoka. Król Jan Kazimierz odpuścił Klimczokowi zbójeckie przestępstwa za czynny udział w obronie ojczyzny w walce z najeźdźcą szwedzkim. Od imienia zbójnika pochodzi nazwa popularnego szczytu w Beskidzkie Śląskim – Klimczok (1117 m n.p.m.). Zarówno charakteryzacja aktorów, dobrze dobrane kostiumy, jak i scenografia wiernie oddają obyczaje, klimat i realia XVII w., w którym została osadzona fabuła.

(...) "Zbójnicy Klimczoka" to ponad dwugodzinna podróż w przeszłość z okresu jednego z najbardziej niszczycielskich konfliktów nowożytnej Europy. Dzięki wykreowanej rzeczywistości przenosimy się również do świata magii, gdzie czary maja moc uzdrawiania rannych zbójników i spełniania marzeń. Film warty obejrzenia, choćby ze względu na zawarte w nim wątki, które dotyczą także historii naszego regionu."

To fragment recenzji filmu autorstwa Anny Stolarczyk.

Film powstał w ramach konkursu na realizację zadania publicznego. Jego produkcja została dofinansowana przez Wójta Gminy Wilkowice.

Film dla przeznaczony dla osób dorosłych.

Dom Kultury im. Jacka Lecha
27.03. - 27.03.2022