Dom Kultury im. Jacka Lecha

SPOTKANIE POŚWIĘCONE PAMIĘCI JACKA LECHA

23 kwietnia na godz. 16.30 Mikra zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci Jacka Lecha.

Będzie to wydarzenie organizowane z okazji 75. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci artysty.

O godz. 16.30 odprawiona zostanie msza św. w Kościele Św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich, po niej przejście na pobliski cmentarz w celu złożenia kwiatów, a następnie odbędzie się spotkanie fanów w domu kultury.

Wydarzenie uświetni występ wokalny Małgorzaty Langner-Giemzy z Mikry, Julii Przybylskiej z Kubiszówki oraz pana Zdzisława Jureczko.

Wstęp wolny. Liczba miejsce ograniczona.

Prosimy o zapisy pod nr tel. 33 816 34 57, 571 229 437 lub mailowo: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl

Jacek Lech (właściwie Leszek Zerhau) urodził się w  1947 r. w Bielsku-Białej.

Już w czasach szkolnych założył zespół amatorski, w którym śpiewał i grał na skrzypcach. W wieku 17 lat zajął I miejsce w Konkursie Jazzowym Mikrofon dla wszystkich. W roku 1966 został solistą zespołu Czerwono - Czarni. Pierwsza piosenka „Bądź dziewczyną moich marzeń” stała się od razu wielkim przebojem.

Na KFPP Opole'67 otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Pozwólcie śpiewać ptakom”. Z zespołem Czerwono-Czarni wziął udział we wspólnym koncercie z The Rolling Stones oraz w wystawieniu mszy beatowej „Pan przyjacielem moim”. Pod koniec 1972 roku rozstał się z zespołem Czerwono-Czarni. W 1973 założył własną Nową Grupę. Wypadek samochodowy przerwał jednak na rok działalność artystyczną.

Powrócił na scenę w roku 1974 z solowym albumem „Bądź szczęśliwa”. Wielokrotnie występował na polskich festiwalach, m.in. na KFPP Opole w roku 1976 i FPŻ w Kołobrzegu, gdzie w roku 1983 otrzymał honorowy Złoty Pierścień, a w roku 1986 Srebrny Pierścień. Koncertował również za granicą, m.in. w dawnej Jugosławii, na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Od 2006 roku wokalista walczył z nowotworem przełyku. W Gliwicach przeszedł serię naświetlań i chemioterapię. 27 lutego 2007 r., w Bielskim Centrum Kultury (obecnie im. Marii Koterbskiej) odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez Fundację Kultury i Edukacji Europejskiej „Alfa i Omega”, w którym udział wzięli między innymi Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski, Bogusław Mec i Waldemar Kocoń. Dochody z koncertu miały być przeznaczone na dalsze leczenie i rehabilitację Jacka Lecha. Podczas koncertu ogłoszono również, iż artysta został uhonorowany przez ministra kultury nagrodą za całokształt osiągnięć.

Zmarł w Katowicach w  2007 r. w wieku 59 lat.

Dom Kultury im. Jacka Lecha
23.04. - 23.04.2022