VI EDYCJA PROJEKTU GRANICE JĘZYKA - GRANICAMI ŚWIATA

Z dumą informujemy, że po raz szósty Narodowe Centrum Kultury przyznało Kubiszówce grant na realizację projektu „Granice języka – granicami świata" w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych"!

W 2021 r. do programu aplikowało 513 wnioskodawców (o ok. 70% więcej niż rok wcześniej!). Wyłoniono 29 beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie na realizację swoich projektów. Kubiszówka znalazła się w tej elitarnej grupie!

VI edycja projektu „Granice języka – granicami świata” będzie poświęcona relacji między językiem a nowymi mediami.

Już nie możemy się doczekać warsztatów z młodzieżą, spotkań z ekspertami oraz forum językowego, tego, co odkryjemy razem podczas zgłębiania językowych zagadek!

Z życia projektu:

YOUTUBOWE OPOWIEŚCI

18 czerwca Kubiszówka gościła Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych na warsztatach językowych "Youtubowe opowieści". Młodzież rozmawiała na temat wybranych audiowizualnych gatunków wypowiedzi popularnych w nowych mediach, takich jak vlog, challenge, tutorial, unboxing, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich cechy kompozycyjne i językowe.

Dziękujemy ZSEEiM za udział!

VI edycja projektu „Granice języka – granicami świata” realizowana jest przez naszą placówkę w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych".

WARSZTATY Z MŁODZIEŻĄ MOS

„Granice języka – granicami świata”, w ramach której realizujemy warsztaty dotyczące zagadnień języka nowych mediów. Kierujemy je do uczniów szkół ponadpodstawowych, nauczycieli, instruktorów, bibliotekarzy, pedagogów oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem kompetencji językowych.

W miniony piątek 17 września 2021 na nasze zaproszenie odpowiedzieli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Bielska-Białej, którzy odwiedzili Kubiszówkę i wzięli udział w spotkaniu poświęconemu smarfonowej nowomowie i językowym memom.

Już wkrótce kolejne warsztaty, a także wielki finał projektu, czyli młodzieżowe forum językowe, którego już nie możemy się doczekać!

Projekt „Granice języka – granicami świata” edycja VI jest realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.

TU POWSTAJE WADEMEKUM NORMALNOŚCI

Warsztaty językowe w Kubiszówce mogą być fascynującą przygodą!
28 września 2021 r. nasze warsztaty poprowadziła Justyna Lach absolwentka sztuki mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ścieżką mapy myśli zaprosiła młodzież w niezwykłą podróż po aplikacji internetowej WADEMEKUM NORMALNOŚCI.
Zajęcia były częścią projektu „Granice języka – granicami świata" realizowanego przez Kubiszówkę w ramach programu NCK „Ojczysty – dodaj do ulubionych". Tegoroczna edycja przedsięwzięcia poświęcona jest relacjom między przekazem słownym a nowymi mediami.

JĘZYK A NOWE MEDIA

9 października br. W Kubiszówce  odbyły się warsztaty językowe dla nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury oraz wszystkich zainteresowanych na warsztaty językowe „Język a nowe media", które poprowadził dr Jakub Pstrąg – językoznawca, wykładowca wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Celem warsztatów było przybliżenie różnych aspektów tzw. nowych mediów oraz wskazanie możliwości ich wykorzystania w dydaktyce szkolnej oraz pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy poznawali zarówno teoretyczne tło i metody służące rozpoznawaniu oraz analizowaniu zjawisk językowych i gatunkowych w komunikacji internetowej, jak i praktyczne sposoby ich wykorzystania.

Warsztaty są częścią VI edycji projektu „Granice języka – granicami świata” realizowanego przez naszą placówkę w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych".

MŁODZIEŻOWE FORUM JĘZYKOWE

18 pażdziernika 2021 r.  w Kubiszówce odbyło się młodzieżowe forum językowe „Język a nowe media" – wydarzenie finalizujące VI edycję projektu „Granice języka – granicami świata” realizowanego przez nasz dom kultury w ramach programu NCK „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Wzięło w nim udział ponad 200 uczniów bielskich szkół ponadpodstawowych. W pierwszej części spotkania młodzież wysłuchała wykładów ekspertów: prof. Aldony Skudrzyk, prof. Marka Bernackiego oraz dr Pauliny Żmijowskiej. Dzięki nim uświadomili sobie, jakie media wykorzystywała literatura od zarania naszych piśmiennych dziejów, czym różni się mózg homo videns, czyli człowieka oglądającego od mózgu człowieka, który od dziecka korzysta z książek i jakie ma to konsekwencje dla naszego myślenia. Ciekawe były również refleksje dotyczące problemów w komunikacji międzypokoleniowej. Świat bowiem podzielony jest dziś na cyfrowych tubylców (pokolenia urodzone po roku 1995) i cyfrowych imigrantów – tych, którzy mniej lub bardziej żmudnie muszą dopiero uczyć się istnienia w sieci.
W drugiej części forum młodzież podzielona na osiem grup warsztatowych dyskutowała m. in. o: specyfice smartfonowej nowomowy, sposobach przeciwdziałania hejtowi, przyszłości tradycyjnych książek, zdalnym nauczaniu oraz o tym, czy świat jest w stanie przetrwać bez pisma.
Ostatnim punktem programu było widowisko audiowizualne w wykonaniu zespołu Mikrokosmos .
Artyści wykorzystali poezję największych polskich poetów. Wybitne teksty, muzyka i spektakularne wizualizacje złożyły się na przejmującą opowieść o rozterkach młodego pokolenia.

19.02. - 09.11.2021

godz.