Wybierz poniżej swój dom kultury

Hałcnów
Kamienica
Komorowice
Klub Nauczyciela
Kubiszówka
Lipnik
Mikra
Olszówka
BB.Północ
Stare Bielsko
Wapienica
Włókniarz
Galeria B&B

WYDARZENIA


Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz

SZTUKA WSPÓŁTWORZENIA - NOWY PROJEKT KUBISZÓWKI!

„Sztuka współtworzenia" jest projektem realizowanym przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w ramach pogramu Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Edukacja kulturalna 2021". 

MAMY TO! Złoty medal, pierwsze miejsce na podium i przede wszystkim – świetny projekt do realizacji!
Dumni i szczęśliwi ogłaszamy wszem i wobec, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało Kubiszówce dotację w ramach programu EDUKACJA KULTURALNA 2021!
Nasz projekt pt.: „Sztuka współtworzenia" otrzymał NAJWIĘCEJ punktów spośród ponad 1600 nadesłanych do Ministerstwa i jest pierwszy na rankingowej liście beneficjentów!
Już wkrótce rozpoczynamy wspólne działania twórcze!
Projekt będzie obejmował cykl warsztatów i wydarzeń rozwijających umiejętności artystyczne i kompetencje kulturowe mieszkańców Bielska-Białej.
Wykorzystując techniki umożliwiające tworzenie wspólnych dzieł, zrealizujemy warsztaty: mozaiki, asamblażu, patchworku, metaloplastyki, animacji poklatkowej techniką kolażu oraz dwa widowiska audiowizualne OPEN AIR.
Będzie się działo i będzie PRZEPIĘKNIE!
 
 

Z życia projektu:


 

KONCERT PLENEROWY AHHA PIANO DUO

 
19 czerwca 2021 r. po zachodzie słońca łąkę za naszym domem kultury wypełniły muzyka i obraz. Na scenie plenerowej zagrał duet fortepianowy AHHA PIANO DUO, czyli Agata Hołdyk i Aleksandra Hałat, a na dużym ekranie mogliśmy podziwiać improwizowane na żywo do granych utworów wizualizacje autorstwa Daniela Kusaka.
Artyści wspólnie stworzyli widowisko, które było otwarciem projektu Kubiszówki „Sztuka współtworzenia" realizowanego w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna 2021".
Już niedługo kolejne „współtwórcze" wydarzenia, na które będziemy Państwa zapraszać, w tym warsztaty artystyczne, podczas których powstaną m.in patchworki i mozaiki ceramiczne.
 
Fot. Sebastian Stokłosa.
 
 
 
 
             
 
 
       
 
 

 

WARSZTATY METALOPLASTYKI

Nasz projekt „Sztuka współtworzenia” nareszcie nabiera kształtów! Dosłownie!
Dzieje się tak za sprawą twórczych zajęć, których pierwsza tura już za nami! 9 lipca br. w Kubiszówce odbyły się warsztaty projektowania i modelowania przestrzennego z elementami metaloplastyki.
To było prawdziwe wyzwanie zarówno dla uczestników, jak i prowadzących. Zaprojektować i wykonać rzeźbę? Nie ma sprawy? Ale jak to zrobić? Od czego zacząć? Jednak okazało się, że twórcza energia udzieliła się wszystkim! To, ostatecznie powstało podczas trzygodzinnego spotkania, przerosło oczekiwania zarówno prowadzących, jak i uczestników zajęć! A wszystko zaczęło się od pustej kartki i ołówka. Niesamowite, że to, co uczestnicy najpierw naszkicowali, potrafili potem zbudować.
Dziękujemy artystom z Pracowni Stalowe Anioły – Magdalenie i Jackowi Wichrowskim za ich wielkie zaangażowanie, za pokaz narzędzi warsztatowych, za lekcję tego, jak powstaje wielka stalowa konstrukcja, opowieść o tym, jak być artystą i przede wszystkim, za tą dobrą, twórczą energię, którą podzielili się z Kubiszówką!
Przypominamy i uchylamy rąbka tajemnicy, że efekt wspólnej warsztatowej pracy to również inspiracja dla projektu nowoczesnej rzeźby, która już w październiku stanie przed naszym domem kultury. My już wiemy, że będzie piękna! WSPÓŁTWORZENIE ma wielką moc!
Warsztaty są częścią projektu „Sztuka współtworzenia” realizowanego przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna” 2021
 
             
 
           
 
 
 

 

CO TO JEST MOLA I JAK ZROBIĆ PATCHWORK?

Czyli ciąg dalszy naszych warsztatów w ramach projektu „Sztuka współtworzenia”.
Tym razem do naszego kolejnego WSPÓLNEGO dzieła sięgnęliśmy po inspirację aż do kultury ludu Kuna zamieszkującego archipelag San Blas leżący w granicach Panamy, skąd pochodzi fascynująca technika zdobienia tkanin MOLA.
Tkaniny MOLA wykonywane są efektowną, ale bardzo żmudną metodą tzw. aplikacji odwróconej. Kilka warstw różnokolorowej tkaniny fastryguje się ze sobą, a wzór powstaje w takcie wycinania jego części na każdej warstwie. Krawędzie wycinanych kształtów na warstwach są zawijane i doszywane do warstwy niżej. Jest to sztuka, która wymaga wprawy i wytrwałości, ale efekty są warte zachodu. Dlatego tak nas cieszy entuzjazm uczestników warsztatów rodzinnych, które zorganizowaliśmy 9 lipca 2021 r. w naszym domu kultury. Dokładność, staranność i kreatywność z jaką pracowali zrobiła na nas ogromne wrażenie. Teraz ich indywidualne prace, które powstały podczas tego zaledwie trzygodzinnego spotkania, wyrażające ich zainteresowania, temperament i nastawienie do świata, połączą się w jeden wspólny patchwork, który zaprezentujemy podczas wystawy podsumowującej projekt.
Zapraszamy na krótką fotorelację z sobotnich warsztatów, które poprowadził kubiszówkowy instruktor, specjalista m.in. od znanych i lubianych „Gałganków i motanków”, czyli zajęć z szycia dla najmłodszych – Jarosław Kuś.
Warsztaty są częścią projektu „Sztuka współtworzenia” realizowanego przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna” 2021
 
                
 
           
 

WARSZTATY MOZAIKI

Pierwsze spotkanie warsztatowe tworzenia mozaiki za nami, kóre odbyły się 13 i 14 lipca br. w Kubiszówce. Uczestnicy (dzieci i rodziny) mogli poczuć się prawdziwymi twórcami i rzemieślnikami. Wszyscy wykazali się wielkim zdeterminowaniem i chęcią do nauki nowych umiejętności i technik, a także niezwykłą wyobraźnią. Elementy mozaiki, które powstawały na warsztatach już w jesieni staną się częścia instalacji artystycznej, która powstanie przed naszym domem kultury.
W naszym projekcie każdy może stać się artystą!
 
   
 
 
 

 

WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

Za nami warsztaty ANIMACJI POKLATKOWEJ projektu „Sztuka współtworzenia”, które odbyły się 17 lipca br. W zajęciach przedpołudniowych wzięła udział grupa młodzieży, a w popołudniowych zespoły familijne składające się z rodziców i dzieci. Warsztaty poprowadził ekspert w tej dziedzinie Daniel Kusak – artysta wizualny, pracownik Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Uczestnicy mieli okazję poznać historię animacji w pigułce, a także zgłębić tajniki jej powstawania. Skupili się na tradycyjnej metodzie stop-motion przy wykorzystaniu techniki wycinankowej.
Każdy z obecnych wykonał kilka sekund animacji, która zostanie wykorzystana we wspólnej wizualizacji projektu, którą zaprezentujemy podczas jesiennego pokazu open-air!
Zapraszamy na krótką fotorelację z sobotnich warsztatów!
Zajęcia były częścią projektu „Sztuka współtworzenia” realizowanego przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna” 2021.
 
 
         
 
 
       
 
 
       
 
 

 

KREATYWNE WARSZTATY ASAMBLAŻU DLA RODZIN

W ramach projektu „Sztuka współtworzenia” 11 września br. odbyły się w Kubiszówce warsztaty rodzinne asamblażu. Zadaniem osób biorących udział w warsztatach było wykonanie czegoś, co opowiadałoby o nich samych, co na koniec projektu będzie połączone w całość – opowieść o wspólnocie, której są częścią. Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy mieli okazję nadać nowe życie przedmiotom, które wydają się nie do użytku. Przy pomocy kleju, farb i wyobraźni uczestnicy tworzyli miasto! 

Projekt „Sztuka współtworzenia” realizowany jest w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna” 2021.
 
 
 
 

WARSZTATY ASAMBLAŻU DLA SENIORÓW

W piątek, 17 września spotykaliśmy się w gronie seniorów na warsztatach ASAMBLAŻU, czyli kolażu 3D. 
Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy nadali nowe życie i zupełnie nowe znaczenie znanym nam rzeczom, które widzimy codziennie wokół nas. Przy pomocy kleju, farb i wyobraźni każdy z uczestników stworzył fragment miasta, aby ostatecznie wszystko połączyło się w jedną instalację, prawdziwą sztukę w trzech wymiarach.
Warsztaty poprowadziły Agnieszka Lewandowska i Kasia Nachman.
 
Warsztaty są częścią projektu „Sztuka współtworzenia” realizowanego przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna” 2021.
 
   
 
   

WARSZTATY ASAMBLAŻU Z MŁODZIEŻĄ

24 września swoją cegiełkę do wspólnego asambażowego dzieła dołożyli wychowankowie zaprzyjaźnionego z nami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii! Było naprawdę kreatywnie! Niech żyje SZTUKA WSPÓŁTWORZENIA!

Zajęcia były częścią projektu „Sztuka współtworzenia” realizowanego przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna” 2021.

 

 

   


 

WARSZTATY MOZAIKI  

29 i 30 września br. Kubiszówka gościła młodzież, rodziny oraz seniorów na kolejnych warsztatach mozaki. Piękne i inspirujące, tak jak w przypadku wszystkich warsztatów, które do tej pory mieliśmy przyjemność zorganizować. Prowadzący udowodnili, że sztuka może mieć moc terapeutyczną i relaksacyjną zarazem i potrafi wprowadzić w artystyczny trans! NUczestnicy wykazali się wielkim zdeterminowaniem i chęcią do nauki nowych umiejętności i technik, a także niezwykłą wyobraźnią.

Stworzone zostały elementy mozaiki, które już niedługo  staną się częścią większej instalacji. Już nie możemy się doczekać!
 
 
Zajęcia były częścią projektu „Sztuka współtworzenia” realizowanego przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna” 2021.

 

   

 


PLENEROWE WIDOWISKO AUDIOWIZUALNE SZTUKA WSPÓŁTWORZENIA - ODSŁONA 2. 

To był naprawdę magiczny wieczór!
Kilka minut po zachodzie słońca 2 października 2021 r. za naszym domem kultury działy się rzeczy niezwykłe! Współtworzyła się sztuka!
Na plenerowej scenie zagrał kwartet smyczkowy Filharmonii Śląskiej, któremu towarzyszyły tworzone na żywo do granych utworów wizualizacje autorstwa Daniela Kusaka. W repertuarze muzyków znalazły się największe filmowe kompozycje.
Na to piękne widowisko audiowizualne złożyły się również interpretacje taneczne w wykonaniu artystek zespołów Kubiszówki: Teatr Tańca Ecarté i Art Dance w choreografiach Agnieszki Marynowskiej i Magdy Jakubiec.
Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania efektów pracy warsztatów artystycznych, które odbywały się w ramach projektu „Sztuka współtworzenia”. Dlatego, jako część scenografii w tle pojawiło się miasto wykonane techniką asamblażu i efektowna tkanina, złożona z wielu elementów patchworkowych wykonana przez różne grupy wiekowe i społeczne.
Jeszcze długo będziemy wspominać to nastrojowe spotkanie ze sztuką, które oprócz profesjonalnych artystów współtworzyli również mieszkańcy Bielska-Białej!
Tymczasem zapraszamy do zobaczenia nastrojowej fotorelacji autorstwa Sebastiana Stokłosy
Projekt „Sztuka współtworzenia" jest realizowany przez Kubiszówkę w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna 2021".
 
   
 
   
 
   

FINAŁ PROJEKTU SZTUKA WSPÓŁTWORZENIA

 
Wszystko zaczęło się od pomysłu na projekt, w ramach którego mieszkańcy miasta mieli tworzyć wspólne dzieła. Idea przelana na papier zdobyła uznanie ekspertów MKIDN i została nagrodzona grantem programu Edukacja kulturalna.
Wówczas przystąpiliśmy do działania. Wśród różnorodnych warsztatów twórczych nie zabrakło zajęć z zakresu projektowania przestrzennego, podczas których szukaliśmy idealnej formy, która opowiadałaby o wspólnocie i relacjach. Kiedy już Pracownia Stalowe Anioły nadała tym wspólnym pomysłom ostateczny kształt, w Kubiszówce powstały ceramiczne mozaiki – efekt pracy seniorów, dzieci, młodzieży i całych rodzin, które zaprosiliśmy do udziału w kolejnych warsztatach. Sama rzeźba została stworzona przez artystów Pracowni Stalowe Anioły, którzy, po ustawieniu pracy przed budynkiem domu kultury, zamontowali na niej nasze mozaiki.
Rzeźba przed Kubiszówką jest dziełem metaforycznym. Dla jednych to opowieść o relacjach, dla innych o wspólnych marzeniach, dla jeszcze innych – zachęta do podjęcia dialogu.
A co Wy o niej myślicie? Szukajcie skojarzeń, próbujcie je nazwać, niech Wasze myśli, tak jak włosy naszych stalowych postaci, splatają się w kolorową, piękną i dobrą całość! Niech łączy nas sztuka współtworzenia!
 
 
 
 
 
 
 

 Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
Drukuj
31.03. - 30.04.2021

12.00

DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ

ul. Juliusza Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała

(+48) 33 812 58 86 , (+48) 571 229 436

kubiszowka@mdk.bielsko.pl

Polecamy także

WERNISAŻ WYSTAWY KOLEKCJI SZTUKI FUNDACJI ŚLĄSKIE OBRAZY ORAZ KONCERT KAMERALISTÓW FILHARMONII ŚLĄSKIEJ
11.06.2021
SZTUKA WSPÓŁTWORZENIA - plenerowe widowisko audiowizualne
19.06.2021
TANECZNE WYZNANIA - widowisko taneczne
20.06.2021
MDK W SIECI
ZOBACZ TAKŻE

Zmień wielkość czcionki

A+
A-

Zmień kontrast


Wyczyść czcionkę

Wyczyść ustawienia

Deklaracja dostępności
Kontakt