Wybierz poniżej swój dom kultury

Hałcnów
Kamienica
Komorowice
Klub Nauczyciela
Kubiszówka
Lipnik
Mikra
Olszówka
BB.Północ
Stare Bielsko
Wapienica
Włókniarz
Galeria B&B

WYDARZENIA


Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz

MŁODZIEŻOWE FORUM JĘZYKOWE "JĘZYK A NOWE MEDIA" - RELACJA Z WYDARZENIA

18 października 2021 r. w Kubiszówce odbyło się Młodzieżowe Forum Językowe – wydarzenie finalizujące VI edycję projektu „Granice języka – Granicami świata” realizowanego przez nasz dom kultury w ramach programu NCK „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Wydarzenie było poświęcone relacjom między językiem a nowymi mediami.

Wzięło w nim udział ponad 200 uczniów bielskich szkół ponadpodstawowych. W pierwszej części spotkania młodzież wysłuchała wykładów ekspertów: prof. Aldony Skudrzyk, prof. Marka Bernackiego oraz dr Pauliny Żmijowskiej. Dzięki nim uświadomili sobie, jakie media wykorzystywała literatura od zarania naszych piśmiennych dziejów, czym różni się mózg homo videns, czyli człowieka oglądającego od mózgu człowieka, który od dziecka korzysta z książek i jakie ma to konsekwencje dla naszego myślenia. Ciekawe były również refleksje dotyczące problemów w komunikacji międzypokoleniowej. Świat bowiem podzielony jest dziś na cyfrowych tubylców (pokolenia urodzone po roku 1995) i cyfrowych imigrantów – tych, którzy mniej lub bardziej żmudnie muszą dopiero uczyć się istnienia w sieci.
W drugiej części forum młodzież podzielona na osiem grup warsztatowych dyskutowała m. in. o: specyfice smartfonowej nowomowy, sposobach przeciwdziałania hejtowi, przyszłości tradycyjnych książek, zdalnym nauczaniu oraz o tym, czy świat jest w stanie przetrwać bez pisma.
Ostatnim punktem programu było widowisko audiowizualne w wykonaniu zesołuł Mikrokosmos .
Artyści wykorzystali poezję największych polskich poetów. Wybitne teksty, muzyka i spektakularne wizualizacje złożyły się na przejmującą opowieść o rozterkach młodego pokolenia.
VI edycja projektu „Granice języka – granicami świata” realizowana jest przez naszą placówkę w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych".
 
 
 
           
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
Drukuj
21.10. - 21.10.2021

godz.

DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ

ul. Juliusza Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała

(+48) 33 812 58 86 , (+48) 571 229 436

kubiszowka@mdk.bielsko.pl

Polecamy także

"Nie ma jak u Mieszka!"
07.09.2019
MDK W SIECI
ZOBACZ TAKŻE

Zmień wielkość czcionki

A+
A-

Zmień kontrast


Wyczyść czcionkę

Wyczyść ustawienia

Deklaracja dostępności
Kontakt