MŁODZIEŻOWE FORUM JĘZYKOWE "JĘZYK A NOWE MEDIA" - RELACJA Z WYDARZENIA

18 października 2021 r. w Kubiszówce odbyło się Młodzieżowe Forum Językowe – wydarzenie finalizujące VI edycję projektu „Granice języka – Granicami świata” realizowanego przez nasz dom kultury w ramach programu NCK „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Wydarzenie było poświęcone relacjom między językiem a nowymi mediami.

Wzięło w nim udział ponad 200 uczniów bielskich szkół ponadpodstawowych. W pierwszej części spotkania młodzież wysłuchała wykładów ekspertów: prof. Aldony Skudrzyk, prof. Marka Bernackiego oraz dr Pauliny Żmijowskiej. Dzięki nim uświadomili sobie, jakie media wykorzystywała literatura od zarania naszych piśmiennych dziejów, czym różni się mózg homo videns, czyli człowieka oglądającego od mózgu człowieka, który od dziecka korzysta z książek i jakie ma to konsekwencje dla naszego myślenia. Ciekawe były również refleksje dotyczące problemów w komunikacji międzypokoleniowej. Świat bowiem podzielony jest dziś na cyfrowych tubylców (pokolenia urodzone po roku 1995) i cyfrowych imigrantów – tych, którzy mniej lub bardziej żmudnie muszą dopiero uczyć się istnienia w sieci.
W drugiej części forum młodzież podzielona na osiem grup warsztatowych dyskutowała m. in. o: specyfice smartfonowej nowomowy, sposobach przeciwdziałania hejtowi, przyszłości tradycyjnych książek, zdalnym nauczaniu oraz o tym, czy świat jest w stanie przetrwać bez pisma.
Ostatnim punktem programu było widowisko audiowizualne w wykonaniu zesołuł Mikrokosmos .
Artyści wykorzystali poezję największych polskich poetów. Wybitne teksty, muzyka i spektakularne wizualizacje złożyły się na przejmującą opowieść o rozterkach młodego pokolenia.
VI edycja projektu „Granice języka – granicami świata” realizowana jest przez naszą placówkę w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych".

21.10. - 21.10.2021

godz.