Wybierz poniżej swój dom kultury

Hałcnów
Kamienica
Komorowice
Klub Nauczyciela
Kubiszówka
Lipnik
Mikra
Olszówka
BB.Północ
Stare Bielsko
Wapienica
Włókniarz
Galeria B&B

WYDARZENIA


Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz

GRANICE JĘZYKA - GRANICAMI ŚWIATA

V edycja projektu odbywała się pod hasłem „Język – człowiek – kultura” i była poświęcona zagadnieniom z zakresu antropologii słowa i socjolingwistyki.
Podjęliśmy temat języka jako podstawowego narzędzia myślenia i komunikacji oraz nośnika przekazywania kultury. Pokazaliśmy różne formy obecności słowa w kulturze oraz jego funkcje. Zajęliśmy się też rolą języka w społeczeństwie.

Podczas cyklu warsztatów językowych dla młodzieży oraz warsztatów dla nauczycieli i instruktorów dyskutowaliśmy na temat języka jako podstawowego narzędzia myślenia i komunikacji oraz nośnika przekazywania kultury. Zajmowaliśmy się też rolą języka w społeczeństwie.

Do stworzenia scenariuszy warsztatów zaprosiliśmy językoznawców: prof. Izabelę Winiarską-Górską z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Anetę Załazińską z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konspekt warsztatów na temat wizji świata i człowieka w opowieściach różnych kultur przygotowała dr Agnieszka Przybyła-Dumin z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej.

W projekcie przeprowadzono łącznie jedenaście warsztatów, w których wzięło udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, w tym wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii „Nadzieja”.

Ciekawą propozycją edukacyjną dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury pracujących z młodzieżą były warsztaty prof. Załazińskiej poświęcone relacjom między człowiekiem, językiem i kulturą.

W ramach projektu przygotowano też wystawę kaligrafii zatytułowaną „Pismo zwierciadłem kultury”, na której zaprezentowano prace kaligraficzne Kamila Bachmińskiego.

Na finalizującej działania projektowe stronie internetowej „Granice języka – granicami świata” zamieściliśmy wykłady językoznawców: prof. Anety Załazińskiej, prof. Izabeli Winiarskiej Górskiej, dr Izabeli Kraśnickiej, dr Anny Chudzik, dr Jakuba Pstrąga oraz literaturoznawców: prof. Anny Węgrzyniak i prof. Marka Bernackiego. Znajdziecie to Państwo również scenariusze warsztatów i inne materiały edukacyjne dotyczące relacji między człowiekiem, językiem i kulturą.

 

 

Z życia projektu:


 

Warsztaty w Sokratesie pt.: „WSPÓŁBYCIE W SŁOWIE – ORALNOŚĆ, PIŚMIENNOŚĆ, KULTURA DRUKU I NOWE MEDIA”

25 września 2020 r odbyły się warsztaty pt.: „WSPÓŁBYCIE W SŁOWIE – ORALNOŚĆ, PIŚMIENNOŚĆ, KULTURA DRUKU I NOWE MEDIA ”, które poprowadziła Aleksandra Tarnawa, instruktorka domu kultury im. Wiktorii Kubisz, wieloletni nauczyciel-bibliotekarz, absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz etyki i wiedzy o kulturze. Warsztaty zostały przeprowadzone w oparciu o scenariusz przygotowany przez dr hab. Anetę Załazińską prof. UJ. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy III z Ośrodka Edukacji Szkolnej „Sokrates” (20 osób) wraz z opiekunem.

Podczas warsztatów rozmawialiśmy o tym jak żyło się społecznościom niepiśmiennym, jakie znaczenie miała wtedy pamięć. Wspólnie odkrywaliśmy jak przebiegała ewolucja cywilizacji dzięki technologii pisma i dlaczego wynalazek druku był rewolucją w kulturze świata. Na koniec wraz z uczniami zastanawialiśmy się, jak nowe media zmieniają język i ludzi.

 

 

 

 

 


 

WARSZTATY JĘZYK – CZŁOWIEK – KULTURA, CZYLI JAK WPROWADZAĆ MŁODZIEŻ W ZAGADNIENIA Z ZAKRESU ANTROPOLOGII SŁOWA

3 października w godz. 10.00-14.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbyły się  bezpłatne warsztaty z zakresu antropologii słowa i socjolingwistyki, na które zaprosiliśmy nauczycieli, instruktorów, bibliotekarzy, pedagogów, wychowawców, osoby pracujące z grupami dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniami z zakresu antropologii i rozwojem kompetencji językowych, poznaniem relacji między człowiekiem, językiem i kulturą.

ZAGADNIENIA WARSZTATOWE:

  • wpływ języka na kształtowanie się kultur i społeczności,
  • związki między różnorodnością języków i ich wpływem na myślenie i postrzeganie świata,
  • relacje między odmianą języka mówionego i pisanego.

PROWADZĄCA: Dr hab. prof. UJ Aneta Załazińska – językoznawca, członek Zespołu Kultury Żywego Słowa oraz Koła Współpracowników Zespołu Języka Religijnego przy Radzie Języka Polskiego, członek Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komisji Języka Religijnego Międzynarodowego Komitetu Slawistów, juror Olimpiady Literatury i Języka Polskiego; sprawowane funkcje: adiunkt w Katedrze Teorii Komunikacji, kierownik kierunku studiów „język polski w komunikacji społecznej” członek Rady Programowej Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych; wykładowca Podyplomowego Studium Retoryki UJ, Podyplomowych Studiów dla Tłumaczy UJ, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Okręgowych Izb Radcowskich w Krakowie i Katowicach, lektor School of Medicine in English Collegium Medicum UJ.

Warsztaty saą częścią projektu „Granice języka - granicami" świata i sa realizowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2020"

undefined    undefined  

undefined    undefined

 

 


 

V edycja projektu „Granice języka – granicami świata” – warsztaty z zakresu antropologii słowa i socjolingwistyki.

 

   

 

W ramach V edycji projektu „Granice języka – granicami świata” odbyło się 13 warsztatów z zakresu antropologii słowa i socjolingwistyki, skierowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich, nauczycieli, instruktorów, bibliotekarzy, pedagogów, oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem kompetencji językowych i poznaniem relacji między człowiekiem, językiem i kulturą. W spotkaniach wzięli udział uczniowie Ośrodka Edukacji Szkolnej Sokrates, I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, Ośrodka Terapii i Wychowania Młodzieży „Nadzieja”, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, młodzież i dorośli – uczestnicy Rodzinnego Pikniku Kubiszówki oraz nauczyciele i bibliotekarze z Bielska-Białej i okolic.

Tematy warsztatów:

Od piktogramów do alfabetu” – warsztaty na temat historii pisma.

Współbycie w słowie – oralność, piśmienność, kultura druku” – warsztaty o tym jak żyło się społecznościom niepiśmiennym, jakie znaczenie miała wtedy pamięć. Jak przebiegała ewolucja cywilizacji dzięki technologii pisma i dlaczego wynalazek druku był rewolucją w kulturze świata. Jak nowe media zmieniają język i ludzi.

Język – człowiek – kultura” – warsztaty na temat wpływu języka na kształtowanie się kultur i społeczności, związki między różnorodnością języków i ich wpływem na myślenie i postrzeganie świata, relacje między odmianą języka mówionego i pisanego.

Słownictwo zwierciadłem polskiej kultury” – warsztaty poświęcone roli języka w tworzeniu kultury i kreowaniu wspólnoty w wymiarze narodowym i regionalnym oraz ciągłości i zmianom w języku. Analiza dawnych tekstów i porównanie ich języka ze współczesną polszczyzną.

 


 

V edycja projektu „Granice języka – granicami świata” – podsumowanie

GRANICE JĘZYKA - GRANICAMI ŚWIATA

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz sfinalizował właśnie kolejny projekt edukacyjny. 
„Granice języka – granicami świata” to przedsięwzięcie zrealizowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Polegało na przeprowadzeniu cyklu warsztatów przybliżających młodym ludziom zagadnienia z zakresu antropologii słowa i socjolingwistyki.

Ile języków istnieje na świecie? Jakim językiem włada najwięcej ludzi? Czy języki umierają i czy można je wskrzesić? Zazwyczaj nie mamy świadomości tego, jak wielka jest różnorodność językowa kultur i narodów. Nie zastanawiamy się nad tym, jak język, którym się posługujemy, wpływa na nasze postrzeganie świata. Te właśnie fascynujące zagadnienia były tematem tegorocznej piątej już edycji kubiszówkowego projektu.
Podczas warsztatów, w których wzięło udział kilkuset uczniów szkół ponadpodstawowych, w tym wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii „Nadzieja", podejmowano zagadnienie języka jako podstawowego narzędzia myślenia i komunikacji oraz nośnika przekazywania kultury. Zajmowano się też rolą języka w społeczeństwie. Warsztaty prowadzono z wykorzystaniem aktywnych metod edukacyjnych, zapewniających pełne zaangażowanie uczestników.
Do stworzenia scenariuszy warsztatów Kubiszówka zaprosiła wybitnych językoznawców: prof. Izabelę Winiarską-Górską z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Anetę Załazińską
z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konspekt warsztatów na temat wizji świata i człowieka
w opowieściach różnych kultur przygotowała dr Agnieszka Przybyła-Dumin z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej.
W ramach projektu odbyły się też warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury pracujących z młodzieżą.  Prowadziła je prof. Załazińska, która przybliżyła uczestnikom relacje między człowiekiem, językiem i kulturą.
W ramach projektu przygotowano też wystawę kaligrafii pt. „Pismo zwierciadłem kultury”, na której zaprezentowano prace kaligraficzne Kamila Bachmińskiego.
W tym roku z powodu ograniczeń epidemiologicznych
nie odbyło się młodzieżowe forum językowe, które w poprzednich latach finalizowało projekt. Zamiast niego powstała strona internetowa „Granice języka – granicami świata”, na której zostały zamieszczone wykłady językoznawców z zakresu antropologii słowa, scenariusze warsztatów dla młodzieży i inne materiały edukacyjne.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony: www.granicejezyka.pl.

 

 

 

 


Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
Drukuj
16.04. - 30.11.2020

12.00

DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ

ul. Juliusza Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała

(+48) 33 812 58 86 , (+48) 571 229 436

kubiszowka@mdk.bielsko.pl

Polecamy także

Warsztaty Język - człowiek - kultura, czyli jak wprowadzać młodzież w zagadnienia z zakresu antropologii słowa
03.10.2020
Już jest! Nasz nowy sprzęt nagłaśniający!
07.10.2020
KONCERT OKTETU WIOLONCZELISTÓW NOSPR MOZAIKA BB - NASZ ŚWIAT WARTOŚCI
25.10.2020
MDK W SIECI
ZOBACZ TAKŻE

Zmień wielkość czcionki

A+
A-

Zmień kontrast


Wyczyść czcionkę

Wyczyść ustawienia

Deklaracja dostępności
Kontakt